Seo ve Reklam Statejisti

Ömer Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

Instagram reels nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram reels nedir ve nasıl kullanılır? 09/09/2020

Instagram yıllardır, birçok konuda hem kendine özgü yenilikleri hem de rakipleri olduğunu düşündüğümüz firmalardan aldığı benzer özellikleri ile kendini geliştirmeye devam ediyor. Bunun son örneğini de Instagram reels özelliği ile gösterdi. Instagram Reels nedir diye kısaca açıklarsak, TikTok’da olduğu gibi videolarınıza müzikler ve efektler ekleyebildiğiniz bir özelliktir. Ses ve müzik ekleme, hız değiştirme, efekt verme ve zamanlayıcı ayarlama gibi ekstra özellikler ile videolarınızı çok farklı şekillerde sunabilmeniz mümkündür.

Instagram neden Reels özelliğini yayına aldı?

 

Tiktok’un büyümesi birkaç yıldır gittikçe artmaya başladı ve kullanıcı kitlesinin yükselişe geçen kısmını da 25-34 yaş aralığı oluşturuyor. Özellikle reklamverenler için bu yaş aralığındaki artış, TikTok’u çok daha önemli bir pazar alanı halinde getiriyor. Bu yükselişi gören Instagram da bu özellikleri kendine dahil ederek TikTok’a ciddi bir rakip olma ihtiyacı hissetti.

 

Biliyorsunuz ki, son zamanlarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde duyulmaya başlanan, TikTok’un engelleneceği iddiaları ile ilgili bu uygulamanın satılacağı da konuşuluyor. Microsoft’un firmayı almayı düşündüğü söylentileri de medyada yer almaya devam ediyor. Tam olarak bunların yaşandığı bir zamanda Instagram’ın aktif ettiği birçok değişikliğin yanında eklediği Instagram reels özelliği de TikTok’u kendi silahı ile vurmayı amaçlıyor. Unutmadan söyleyelim, TikTok bu uygulamadaki benzerlikler ve neredeyse kendi uygulamalarının bir kopyası olması sebebiyle Instagram’a bir intihal davası da açmış bulunmaktadır. Sonuçlarını da ilerleyen yıllarda haberlerden takip ediyor olacağız.

 

Instagram reels özelliği nasıl açılır?

 

Instagram reels özelliğini açmak için ilk olarak hikayem kısmına giriş yapıyorsunuz. Daha sonra altta yer alan metin menüsünden Reels bölümünü seçiyorsunuz. Açılan kısım Instagram Reels’ın ana ekranı olarak geçmektedir.

 

Instagram reels araçlar menüsü hakkında

Instagram Reels ana ekranına geldiğinizde solda bir menü olduğunu fark edeceksiniz. İlgili menüde, üstte de bahsettiğimiz video editleme için gerekli olan ekstra özellikler yer almaktadır. İlk sıradaki “Ses” bölümüne girdiğinizde karşınıza “Senin İçin” başlığına sahip ve birçok parçanın yer aldığı bir liste çıkacaktır. Bu listedeki parçaları dinlemek için de ilgili parçaların sağındaki oynatma tuşuna basabilirsiniz. “Göz at” isimli bölümde ise farklı parçaları arayıp bulmanız mümkün hale getirilmiştir.

 

Menüde ikinci sırada yer alan hız kısmından ise video hızını değiştirmeniz mümkündür. Burada yer alan hızlar sırasıyla, “3 kat yavaşlatma”, “2 kat yavaşlatma”, “standart hız”, “2 kat hızlandırma”, ”3 kat hızlandırma” olarak belirlenmiştir.

Menüde 3. sırada yer alan özellik ise efektlerin yer aldığı özelliktir. Efektler olarak bahsedilenler ise Instagram’ın kendi filtrelerinin de yer aldığı çalışmalardır. Bu özelliğe tıkladığınızda hemen ekranın alt kısmında yuvarlak resimler eşliğinde efektler karşınıza çıkacaktır. Burada hangisini kullanmak isterseniz onu seçmeniz yeterlidir. 

Son olarak yer alan zamanlayıcı kısmından ise videolarınız için zamanlama yapmanız mümkündür.

Instagram reels hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

 

Instagram reels üzerinden isterseniz anında çekim yapabilir ya da halihazırda çektiğiniz bir video üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınız ve uygulamak istediğiniz fikirle alakalıdır.

 

Hazır videolar üzerinde işlem yaparken önce videonun uygulamaya yüklenmesi ve üzerinde çalışılmaya uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Kısa bir süre de olsa, uygulama sizi biraz bekletebilir.

 

Instagram reels ile paylaşabileceğiniz maksimum video süresi 15 saniyedir. Bunun üzerindeki sürelerde maalesef ki izin verilmemektedir. Eğer daha uzun süren videolarınız var ise onları uygulama üzerinden kesebilir ve sürelerini 15 saniyenin altına indirebilirsiniz.

 

Instagram’da herkesin paylaştığı Reels videolarını görebilmeniz için arama kısmına Reels’a özel bir bölüm eklendi. Arama bölümü açıldığında, en üstte Reels videolarının yer aldığı bir bölüm göreceksiniz. Burada yer alan Reels yazısına tıkladığınızda Instagram Reels videoları arasında gezinmeye başlayabilirsiniz.

 

Kullanıcı hesaplarındaki Reels videoları ise, IGTV gibi ayrı bir bölümden ulaşılabilir şekilde paylaşılıyor. Yani, takip ettiğiniz bir profile girdiğinizde IGTV logosunun hemen sağında Reels logosunu görebilirsiniz.

 

Reels olarak oluşturduğunuz videoları hikayeniz üzerinden paylaşmanız mümkündür. Eğer videolarınızı herkesin ulaşabildiği Keşfet kısmındaki Reels bölümünde de yayınlamak isterseniz, paylaşım yapacağınız zaman uygulama size bunu sorduğunda o seçeneği seçmeniz gerekiyor.

 

Keşfet bölümünde ilerlerken hoşunuza gitmeyen Reels videoları var ise, benzeri videolarla ilerleyen zamanlarda da karşılaşmamanız için bunları engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için videonun altındaki 3 noktaya tıklayarak, ilgilenmiyorum seçeneğini seçebilirsiniz. Şu aşamada Instagram’ın Reels algoritması daha çok takip ettiğiniz kişiler ve etiketler üzerinden çalışma yapacağı için, ilerleyen zamanlarda yaptığınız bu seçimlerinizin etkilerini daha net görebilirsiniz.

 

Instagram reels ile neler yapılabilir?

 

15 saniye kısa görünebilir, ama bu sürede inanılmaz işler yapılması da mümkündür. Instagram’ın yeni özelliği olan Reels’ı kişisel alanlardan kurumsal alanlara kadar birçok farklı tarzda kullanabilirsiniz.

 

Ürün incelemeleri

 

Instagram hesabınız üzerinden isterseniz işiniz ile alakalı isterseniz de sponsorlarınızın ürünlerini inceleyebilir ve bunlarla ilgili kısa ama etkili videolar paylaşabilirsiniz.

 

Kamera arkası paylaşımları

 

Youtube kanalı ya da Instagram hesapları için çekilen videolarınızın arka planında neler yaşandığına dair kısa ve eğlenceli videolar çekebilirsiniz.

 

Ürünlerle ilgili kısa eğitimler ya da bilgilendirmeler

 

Eğer bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız, ürünle ilgili çok kısa ama önemli eğitim videoları çekebilirsiniz. Elinizdeki ürünün kullanım amaçlarını sırasıyla videolaştırabilirsiniz. Belki de ürünü kullanırken yapılan hatalar çok genele yayılmıştır, bununla ilgili bilinçlendirme anlamında birer video yayınlarsınız. Tamamen kendi ürününüz ve onu pazarlama yönteminiz ile doğrudan alakalı olarak Reels kullanımını sağlayabilirsiniz.

 

Ürünlerle ilgili kullanıcı yorumları

 

Satışını yaptığınız ürünlerle alakalı olarak kullanıcılarınızdan gelen yazılı yorumları seslendirebilir ya da canlandırabilirsiniz. Ayrıca direkt olarak kullanıcılarınızdan videolar isteyebilir, bunları eğlenceli ve ikna edici olacak şekilde sayfanızdan duyurabilirsiniz.

Instagram reels nasıl kullanılır Instagram reels nedir Instagram reels

Yorum Yap