Seo ve Reklam Stratejisti

Ömer Agah Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

RTÜK Denetimleriyle Boğuşan Netflix'e Yeni Rakip Amazon Prime Oldu

RTÜK Denetimleriyle Boğuşan Netflix'e Yeni Rakip Amazon Prime Oldu 18/09/2020

Türkiye'de her zaman gündem olmayı başaran konulardan birisi olan RTÜK yani Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yine sansasyonel bir karara imza attı. Geçtiğimiz günlerde Netflix'in yeni içeriği olan Cuties için inceleme başlatan kurumun kararı ise gayet netti. Kararın içeriğine bakıldığında hiçbir yayın çocuklara, engellilere veya güçsüzlere istismarı gösteremez maddesiyle ciddi bir tepki yarattı. Netflix'in Türkiye'de Minnoşlar ismiyle yayına aldığı filmin çocuk istismarı konusunda ciddi bir algı yarattığı ise sosyal medyada gündem oldu.

 

Bu kararın sonucunda da Netflix'ten hamle gecikmedi. Cuties isimli içeriğe an itibariyle Türkiye'den erişim sağlanamıyor. Geçtiğimiz aylarda da gerek eşcinsellik odaklı yapımlar, cinsellik ve kötü alışkanlıkları özendiren diziler sebebiyle Netflix'in ciddi sosyal medya propagandalarına malzeme olduğunu görmüştük. Fakat savcılık tarafından verilen karar emsal niteliğindeydi. Para verilerek alınan, seç izle formatıyla sunulan içerikler sağlayan bir firma için böyle bir yasaklamanın mümkün olmayacağı kararı izleyicilerin içini ferahlattı.

 

Fakat RTÜK denetimlerinin artık çok daha sıkı olacağının bir anlamda da kanıtıydı. Netflix ise kullanıcılarına Türkiye pazarından çekilmeyeceklerini, dünya üzerinde çok sığ ve özgürlükten oldukça uzak ülkelerde bile yayın yaptıklarının altını çizerek ülkemizde varlığını sürdüreceklerini açıkladı. Minnoşlar filminin yayından kaldırılması ise diğer dizi ve filmler için de bazı kısıtlamaların söz konusu olup olmayacağı konusunda endişe yarattı. Çünkü geçtiğimiz günlerde de bir dizinin yalnızca bir bölümünün kaldırıldığına şahit olmuştuk.

 

Designated Survivor isimli dizinin 2.sezonunun 7.bölümünü RTÜK denetimi sonrasında yayından çekmek zorunda kaldılar. Bunun sebebi ise ilgili bölümde 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Türk ve Amerikalı hükümet yetkililerin ilgili konu üzerine yaptıkları diyaloglar sebep gösterildi. Ancak bu yayından kaldırılma durumu da yalnızca Türkiye'yi kapsıyor. Tıpkı geçtiğimiz gün yayından çekilen Minnoşlar yani Cuties filmi gibi. 

 

Tüm bu RTÜK gelişmeleri tam gaz sürerken bir başka yayın devi olan Amazon Prime ise usulca Türkiye piyasasına giriş yaptı. Amerikan devi yayın ağı dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Amazon bünyesinde hizmet veriyor. 

 

Türkiye içinse tüm imkânlar bir arada sunuluyor. Üstelik çok uygun fiyatlara ve deneme süresiyle birlikte aktif hale geliyor. Öncelikle Amazon Prime, Amerika'da en çok tercih edilen ücretli üyeliklerin başında yer alıyor. Türkiye fiyatı içinse 7,90 TL belirlenmiş. Aylık tutar olarak son derece makul ve dilerseniz ödeme yönteminizi tanımladıktan sonra 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Sonrasında iptal etme şansına sahipsiniz. 

 

Amazon Prime için en büyük avantaj ise aynı zamanda Prime Gaming ile oyun içeriklerine de erişebiliyor olmaktan geçiyor. Hatta ana şirket olan Amazon üzerinden yapacağınız alışverişlerde de Prime ayrıcalıklarından faydalanmanız mümkün gözüküyor. Eğer Prime ayrıcalıklarını merak ediyorsanız ertesine güne teslimat seçeneğini veya hızlı kargo gibi opsiyonların aktif olacağını vurgulayabiliriz.

 

Emmy ödüllü onlarca farklı dizinin Amazon Prime yapımı olduğunu, dikkat çeken serilerle ve sunduğu yaz hizmetlerle küresel başarıyı amaçlıyor. Keza dizi ve filmin dışında belgesel, müzik, e-kitap ve alışveriş konusunda da ciddi bir içeriğe sahip olduğunu hatırlatmak gerek. Eğer film ve dizi izleme platformu olarak ele alırsak Netflix en büyük rakibi olacak. Küresel çapta başarı standardına bakıldığında Amazon Prime'ın an itibariyle 150 milyon civarı üyesi bulunuyor. Fakat Türkiye gibi pazarlara Netflix'e nazaran daha yeni yeni giriyor. Dolayısıyla 192 milyon üyeye sahip Netflix halen daha pazarda liderliğini sürdürüyor. Bizlere çok daha fazla içerik sunulacak olması ise Türkiye açısından sevindirici. 

amazon prime nedir amazon prime hakkında rtürk kararı

Yorum Yap