Seo ve Reklam Statejisti

Ömer Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

iPhoneda Önbellek Nasıl Temizlenir

iPhoneda Önbellek Nasıl Temizlenir 09/09/2020

Apple’ın iOS’u kullanan akıllı telefonu iPhone’lar ile ilgili en çok şikayet edilen konulardan biri de iPhone’da önbellek dosyalarının şişmesi yani sistemi yavaşlatmasıdır. Android işletim sistemini kullanan telefonlara göre birçok avantajı bulunması rağmen en büyük eksikliklerinden birisi uygulama önbelleklerinin silinmesinde zorluk yaşanmasıdır.

Telefonunuz çok sık çöküyorsa, uygulamaları açtığınızda durdurma hataları alıyorsanız, uygulamalarda ya da internet tarayıcısında yanıt vermiyor sorunu yaşıyorsanız, yavaşlama ya da takılma sorunları varsa bu durumlarda RAM temizleme işlemlerini uygulamanız gerekiyor.

Android işletim sistemlerinde uygulama menüsüne girerek silme işlemi yapılabiliyorken, İPhone’lerde uygulamaları silip yeniden yüklemeniz gerekiyor. İPhone telefonların önbelleği dolduğu zaman telefondaki uygulamaların yavaş çalışmasına sebep olmaktadır.  16 GB dahili depolama alanını kullanan telefonlarda bu sorun bariz şekilde ortaya çıkmaktadır.

İOS İşletim Sisteminde RAM’a bağlı bir aksaklık kolaya kolay ortaya çıkmasa da; RAM’i kontrol etmek ve gereken durumlarda boşaltmak, diğer mobil işletim sistemleri kadar kolay değildir.

İOS İşletim Sistemi ile herhangi bir uygulamayı kullanırken anlık yavaşlama ve sonrasında donmalar oluşuyorsa, aşağıda anlattığımız yöntemleri kullanarak basit bir şekilde uygulama önbelleğini temizleyebilirsiniz.

iPhone’da Önbellek Nasıl Temizlenir Ya da RAM Nasıl Boşaltılır?

İlk Yöntemimiz:

    • Ekranda kapatmak için kaydırın düğmesi görünene kadar güç düğmesini basılı tutun.
    • Ekranda Kapat düğmesini gördüğünüzde güç düğmesinden parmağınızı çekin ve bu ekran kapanana kadar ana ekran düğmesine basılı tutun.

Özellikle hatırlatmakta yarar var söz konusu sistem yeni iPhone serilerinde geçerli. Eski İPhone telefonlarında bu yöntemi kullanamayız.

    • 2. Yöntemimiz:

Gezdiğimiz web sitelerinin önbellekleri telefona kaydedildiği için İPhone’da Safari internet tarayıcısının önbelleğini temizlemeniz gerekir. Safari tarayıcısının önbelleğini temizlemek için Ayarlar –- Safari — Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğini seçilir. Sonra tarayıcıda saklı diğer verileri de silmek için Ayarlar — Safari — İleri Düzey — Web Sitesi Verileri — Tüm Web Sitesi Verilerini Sil tıklayın.

Detaylı bir temizleme işlemi olmasa da donma ve takılma problemleri yaşanan akıllı cihazlarda cihazı yeniden başlatma işlemi zaman zaman işe yaramaktadır. 

Telefonunuzu şimdi kontrol edin, telefondaki uygulamaların daha rahat kullanılabildiğini fark edeceksiniz.

iPhoneda Önbellek nedir iPhoneda Önbellek nasıl temirleriz iPhoneda Önbellek hakkında

Yorum Yap