Seo ve Reklam Stratejisti

Ömer Agah Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

Instagram üzerinden para kazanmak için 5 farklı yol

Instagram üzerinden para kazanmak için 5 farklı yol 10/09/2020

Konu sosyal medya olduğunda akıllara gelen ilk uygulama olan Instagram, insanlara sunduğu sınırsız seçenekler sayesinde para kazanma alanında gerçekten çok büyük bir olanak olarak karşımıza çıkıyor. Instagram üzerinden para kazanmak sizlere anlatmak üzere olduğumuz alttaki yöntemlerle gerçekten kolay bir hal almaktadır.

 

Instagram’ın Business sayfalarında da belirttiği bilgilere göre her ay 1 milyardan fazla insan uygulamayı kullanıyor ve bunların yüzde 90’ı en azından bir markayı takip ediyor. Markaları takip eden kullanıcılardan en az 200 milyonu, her gün bu markaların sayfalarını ziyaret ediyor. Bu durum da Instagram’ın pazarlama konusunda ne kadar büyük bir mecra olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu durumu kendi lehinize kullandığınız takdirde, buradan gelir elde etmeniz de çok kolay olacaktır.

 

Instagram hesabınızın durumuna göre belirleyeceğiniz taktiklerle belir elde edebilirsiniz. Bunları sırasıyla inceleyelim.

 

Sponsorlu içerik ile Instagram’dan para kazanma yöntemi

 

Yapılan birçok araştırmaya göre, insanların büyük bir kısmı, başkalarının deneyimlerinden gelen bilgilere daha fazla güven duymaktadır. Özellikle arkadaşlarından ya da yakın çevrelerinden duyduklarını, markaların kendi anlattıklarına karşı daha fazla önemserler. Her 4 kişiden 3’ü, markalar yerine herhangi birinden gelen bilgilere daha fazla güvenmektedir. Hal böyle olunca da Instagram’ın en büyük reklam alanlarından birisi sponsorlu içerikler olmaktadır.

 

Instagram hesabınızın standartlarından sapmadan, anlaşma yaptığınız markaların ürünlerini içeriklerinize yerleştirebilirsiniz. Ya da onlara özel olarak video ya da fotoğraf çekimi yaparak, onun üzerinden bir hikaye oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem takipçilerinize karşı sorumluluklarınızı yerine getirmiş hem de anlaştığınız markanın reklamını yapmış olursunuz.

 

Instagram’da sponsorlu içerikler için takipçi sayınız ve etkileşiminizin önemi büyüktür. Bu sayılar ne kadar çok artarsa alacağınız ödemeler ve anlaşma şartları da o kadar yüksek olacaktır. Bir instagram sponsorlu içeriği için, yüz binden fazla takipçisi olan bir sayfanın alacağı reklam bedeli bin liraları bulabilir. Eğer milyonu geçen bir takipçiniz var ise bu bedellerin yaptığınız anlaşmalara göre on binlerce liraya ulaşma olanağı da bulunmaktadır.

 

Marka elçisi olarak Instagram’dan gelir elde etmek

 

Nasıl ki televizyondaki reklamlar başta olmak üzere birçok yerde aynı ünlünün yüzünü, aynı markayla birlikte görüyorsanız, bunun aynısının Instagram’da da mümkün olduğunu bilmelisiniz. Genelde markalar anlaşma yaptıkları kişileri reklamlarında kullanırlar. Bunu yaparken de kendilerini temsil edecek kişileri seçmeye özen gösterirler.

 

Marka elçisi konusu ise tam olarak bu noktalarda devreye giriyor. Düşünsenize, sürekli sportif paylaşımlar yapan bir hesabınız var. Bu hesabınız spor ürünleri satan markalar için çok önemli bir değerdir. Özellikle spor giyim markaları sizi marka elçisi seçer ise, içeriklerinizde onların isimlerinden bahsetmeniz ya da özellikle markalarının görünür yerlerde olması gerekecektir. Bu sayede hem sizin takipçilerinize reklam yapmış olacaklar, hem de karşılıklı olarak marka değerlerinizi daha da yükselteceksiniz.

 

Diyelim ki yemek yapıyorsunuz, bunları da on binlerce takipçisi olan hesabınızdan yayınlıyorsunuz. Bu da sizi takip eden kişilerin birçoğu yemeklerle alakalı içerikleri seven kişiler demek oluyor. Eğer bir mutfak ürünleri markası sizi elçisi olarak seçerse, onların ürünlerini paylaşımlarınızda kullandığınızı belirterek reklamlarını yapabilirsiniz. Hatta, sizin tasarımlarınızla ya da düşüncelerinizle yeni marka ya da ürünler ortaya çıkarmaları gibi durumlar da olabilir. Bunu en çok görebileceğiniz alan ise makyaj ve güzellik kategorisindeki kanallardır.

 

Bu alanda kazanacağınız gelir, kategoriye, yaptığınız işe ve nasıl bir reklam stratejisi izleyeceğinize göre değişir. Ancak Instagram’dan gelir elde etmek için yapılacak bir anlaşma ile marka elçisi olmanız durumunda yıllık olarak on binlerce liralık bir sözleşmeye sahip olmanız mümkündür.

 

Ürün satarak Instagram’dan para kazanmak

 

Instagram üzerinden markaların reklamlarını yapmak bir yana, yine başka markaların ürünlerini satabilmeniz ya da kendi markanızı yaratarak ürün satışlarından gelir elde etmeniz de mümkündür. Son yıllarda e-ticaret alanında gelişmekte olan bütün pazarlarda Instagram çok büyük bir yardımcı olarak görülmeye başlandı. Çünkü hitap ettiği kitlelerin büyüklüğü ve aranılan kitleye çok doğru biçimde ulaşılabiliyor olması, Instagram’ı ürün satışları konusunda en büyük mecralardan birisi haline getirdi.

 

Paylaşımlarınızda satışını yapmak istediğiniz ürünleri kullanarak, o ürünlerin sayfalarına linkler vermeniz mümkündür. Bu sayede takipçilerinizi o sayfalara yönlendirebilir ve satış yapabilirsiniz. Yine Instagram’ın dahili satış özelliklerini yurtdışında da kullanarak direkt satış yaparak Instagram’dan para kazanmak mümkündür. Bunların yanı sıra kendi takipçilerinizin beğenebileceği şekilde kendi markanızı ve ürünlerinizi de ortaya çıkarabilirsiniz. Mesela, size ve markanıza özel t-shirt tasarımları yaptırabilir ve bunları bazı üreticilerle anlaşarak hızlıca ürettirebilirsiniz.

 

Eğer takipçi kitleniz çok aktif ve sizin ürünlerinizi almaya gerçekten istekli ise bu işlerden aylık olarak binlerce lira kazanmanız mümkündür. Tabii ki burada unutulmaması gereken eğer sattığınız ürünler fiziksel ürünler ise, kendinize kalacağını düşündüğünüz kar oranı çok yüksek seviyelerde olmayacaktır. On bin lira kazanan bir işletmenin maliyeti size 7-8 binlere gelebilir. Kalan birkaç bin lira sizin için yeterli ise ve bu kadar uğraştığınıza değecek ise bu işlerinize devam edebilirsiniz. Yoksa farklı yöntemler deneyerek, diğer gelir kalemlerini artırmayı da düşünebilirsiniz.

 

Çektiğiniz fotoğraflar ile Instagram üzerinden para kazanmak

 

Eğer işinde başarılı bir fotoğrafçı ya da bu konuda yaratıcı bir kişilik iseniz, Instagram üzerinden sadece çektiğiniz fotoğrafları paylaşarak gelir elde etmeniz mümkündür. Özellikle yapılan araştırmalarda karşımıza çıkan önemli verilerden birisi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin normalde yayınlanan marka ve ajans içeriklerine göre çok daha fazla akılda kalıcı olmasıdır. Özellikle turizm sektöründe bu durumun farkına varılmış ve buna göre aksiyonlar alınmaya başlanmıştır. Birçok büyük otel ve işletme önemli Instagram kullanıcılarını davet ederek kendilerinin içeriklerini üretmelerini istemektedir. Bu sayede oluşturulan bu içerikler birçok potansiyel müşteriye de Instagram üzerinden ulaşmaktadır.

 

Buna en iyi örneklerden birisi Norveç’te bulunan Trolltunga dağı verilebilir. Bu dağda çekilen fotoğrafların Instagram’da sıkça paylaşılmasının ardından, 2009 yıllarında 500 kişinin ziyaret ettiği bu dağı sadece 2014 yılında 40 bin kişinin ziyaret ettiği açıklanmıştır. Gittikçe artan bir ivme ile 2019 yılında 80 binin üzerinde bir ziyaretçiye ulaşmışlardır. Bu durum Instagram’ın ve sosyal medyanın, insanların kararları üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

 

Herhangi bir işletme ile anlaşarak orada birkaç gün geçirmek ya da onların uygulamalarından birini kullanarak bununla ilgili içerikler çekerek Instagram’da yayınladığınızda ciddi bir reklamlarını yapmış olacaksınız. Bu sayede sadece sizin hesabınızda değil, birçok farklı yerde de paylaşılabilecek olan bu içerik sayesinde hem siz kazançlı çıkacaksınız hem de ilgili işletmenin gelirleri ilerleyen zamanlarda artacaktır. Ancak unutmamalısınız ki ilgili çalışmaların bir reklamdan ziyade, kullanıcı deneyimi paylaşımı şeklinde olması önemlidir.

 

Ortaklık sistemleri ile Instagram’dan para kazanmak

 

Ortaklık programları yurtdışında çok sık kullanılan bir Instagram’dan para kazanma yöntemidir. Özellikle Amazon gibi büyük markaların sistemleri üzerinden kullanılan bu yöntemlerde ciddi gelirler elde etmek mümkündür. Sizler de hesaplarınız eğer uluslararası bir lisana sahip ise bu sistemleri kullanarak gelir elde edebilirsiniz. Eğer hesabınız Türkçe olarak kullanılıyor ise bu şekilde gelir elde edebilmeniz için yerli ortaklık sistemlerini kullanabilirsiniz.

 

Sıkça tercih edilen ortaklık sistemleri Trendyol, Mediamarkt ve Hepsiburada gibi e-ticaret konusunda ciddi gelirler elde edilebilecek sitelerdir. Sizler de Instagram hesaplarınız ile ortaklık sistemlerine başvurabilir ve gerekli anlaşmaları yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz kazançlar, yönlendirdiğiniz kullanıcıların aldığı ürünlere ve sizlerle anlaşılan komisyonlara göre değişiklik gösterecektir.

 

Mesela bir masaüstü saat ile ilgili bir fotoğraf paylaşım yaptığınızı ve bir takipçinizin de açıklamada yer alan ortaklık linki üzerinden bunu satın aldığını düşünelim. Eğer bu ürün üzerinden %3 gibi bir gelir elde edebilme imkânınız var ve fiyatı da 100 TL ise, size 3 TL para kazandıracaktır bu satış. Bu tamamen farazi bir örnektir. Ortaklık sistemlerinde çok farklı oranlarda kazanç elde edilmesi mümkündür. Zaten burada amaç yapılan satışlar üzerine gelir elde etmek olduğu için, ne kadar çok aktif müşteri gönderirseniz o kadar çok gelir elde edebilirsiniz demektir.

 

Ortaklık sistemleri olarak Gelir Ortakları, Reklam Action ve AffOcean sistemlerinden birine ya da birkaçına dahil olabilirsiniz. Gerekli başvurularınızı yaptıktan sonra onay almanız durumunda ortaklık linklerinizi sistemler üzerinden kendiniz oluşturabilirsiniz. Sonrası da sizin ne kadar yaratıcı ve ikna edici olduğunuza kalacaktır.

instagramda para kazanma yolları instagramdan nasıl para kazanabilirim Instagramdan para kazanama instagram

Yorum Yap