Seo ve Reklam Stratejisti

Ömer Agah Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

İnç Nedir ? Nasıl hesaplanır?

İnç Nedir ? Nasıl hesaplanır? 15/09/2020

İnç, uzunluğu 2.54 cm olan bir uzunluk ölçüsü birimidir.

 

İnç en çok ABD,, Birleşik Krallık ve Kanada'da yaygın olarak kullanılır. İngiltere ve ABD'de şahısların boy uzunlukları foot ve inç ile ifade ediliyorken; Kanada'da ise sürücü ehliyeti gibi resmiyette şahısların boy uzunlukları metrik ölçülerle ifade edilir.

 

İnç Nasıl Hesaplanır ?


Santimetre cinsinden bir uzunluğu inç cinsinden bir uzunluğa dönüştürmek için sayı 2.54'e bölünmelidir. İnç cinsinden bir uzunluğu santimetre cinsinden bir uzunluğa dönüştürmek için ise 2.54 ile çarpmak gerekir.

Dünyada öyle bir millet düşünün ki, herkesin kullandığı ölçü sisteminden başka bir ölçü sistemi kullansın ve bu konuda ki inatçı tavrı ile dikkat çekip mühendislik alanlarında dünyanın pekçok yerinden farklı birim ve ölçüler ile çalışsın fakat tüm bu inatçılık sonrasında herkese kendi birim sistemini kullandırabilsin. Bilimde ki üstünlüğü ile de kendi kaynaklarından başka milletlerin yararlanabilmesi için kullanmalarını zorunlu kılsın, işte bunlar İngiliz'lerdir.

Seneler seneler önce, sanayi inkılabının önderi olarak kabul edilen İngilizler, sanayinin bütün kollarında kullanılmakta olan, mühendislik alanında yeni bir makinenin geliştirilmesi aşamasından evvel ki ölçülerden, bu ölçülere göre üretilen boru, cıvata ve buna benzer makine elemanlarından standartlaşmış bir biçimde yararlanabilmek amacıyla bir arayış içerisine girdiler ve “neler yapabiliriz, neler yapabiliriz” diye düşünürken bir söylentiye göre en mühim ve en değer verdikleri şahısın yani kraliçeleri olan 1.Elizabeth’in parmağının ucu ile ilk ekleme kadar olan uzunluğu 1 inç olarak belirlediler. Bu sebeple de inç olarak isimlendirilen bu uzunluk ölçüsü Türkçe’ye parmak olarak geçti.

Daha sonra İngiltere 2. olarak isimlendirilebilecek 13 İngiliz kolonisinin hiç kimsenin bilmediği, kızıldereliler ile dolu olan bir adaya yerleşmesi sonucunda oluşan ve hala günümüzde dünyanın süper gücü olarak bilinen Amerika ve hemen yanında bulunan Kanada'da bu ölçü sistemini kabul ettiler.

 

SI Birim Sisteminden Bile Daha Yaşlı


Öyle inç deyip küçümsemeyin. Sadece birkaç ülke kullanıyor zannedip geçmeyin. İnç günümüzde tüm dünyada kullanılması için 1960 yılında tamamlanmış ve ağırlıklar ve ölçümler konuşmasında kabul edilmiş olan SI birim sisteminden bile daha yaşlıdır.

SI Birim sisteminin ağırlık birimi kilogram, uzunluk birimi metre, zaman için kullanılan saniye, elektrik akımında amper, sıcaklıkta kelvin ve ışık şiddetinde ise kandela kullanır. Tüm dünyanın kabul ettiği klasikleşmiş ölçü sistemidir.

inç nedir inç hesaplama inç nasıl hesaplanır

Yorum Yap