Seo ve Reklam Stratejisti

Ömer Agah Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

Güvenli Şifre Nedir ?

Güvenli Şifre Nedir ? 11/09/2020

Güvenli şifre, kötü niyetli kişilerin sizin şifrenizi öğrenmesinin zor olduğu şifredir. Başkaları tarafından tahmin edilemeyen, bulunması zor olan şifrelerdir. Bu şifreleri sosyal medya, mail, iş yeri hesapları ve benzeri yerlerde kullanmanız güvenliği arttıracaktır.

Kolay şifrelerin bulunması da kolay olacağı için hesabınız güvenilir olmayacaktır. Bir şifre, yalnızca siz bildiğinizde ve başka kişiler tarafından tahmin edilmesi zor olduğunda güvenlidir. Başkalarının tahmin etmesi mümkün olmayan bir şifre seçmeye özen gösterin. Sözlükte bulunan bir kelime yerine sadece sizin bildiğiniz bir şifre yaratın.

 

Şifre Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli ?


Şifreniz en az 8 karakterli olmalıdır. Ne kadar uzun olursa o derece güvenlidir. Büyük harf, küçük harf ve rakamlar birlikte karmaşık şekilde kullanılmalıdır. Şifrenizin içerisinde doğum günü, telefon numarası, TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler kolay bulunabileceğinden yer almamalıdır. Ünlem, soru işareti, artı ve eksi gibi işaretlere de yer vererek şifrenizi güçlendirebilirsiniz.

 

İnternette güvende kalabilmek son derece önemlidir. Zaman zaman şifre değiştirmek güvenliğinizi arttıracaktır. Üye olunan tüm platformlarda aynı şifrenin kullanılması güvenlik açığı oluşturabileceği gibi şifrenin kolay ve tahmin edilebilir olmasına sebep olur. Bazı durumlarda şifrelerin güçlü olması ve ya her bir hesap için farklı şifre oluşturulması güvenlik için yeterli olmayabilir. Bu nedenle çok faktörlü doğrulama ve iki faktörlü doğrulama özellikleri aktif edilmelidir. Bu sayede kötü niyetli kişiler şifrenizi ele geçirse bile hesabınıza erişemeyeceklerdir.

Kendinize Özel Şifre Algoritması Üretebilirsiniz

Bu çok basit örneğin 5 haneli bir şifreniz olsun Mesela h33K21 budan sonra isminizde kullandıgınız sesiz harfleri çıkarak veya bazı harfleri çıkararak 3 haneli birşey oluşturun. Örneğim benim ismim ÖMER bunun için OMR mantıklı olabilir.

h33K21OMR  diye bir kalıp oluşturduk minimum 8 hane demiştik... şimdi bu sizin sabit şifreniz olsun, unutmadan güvenlik içinde kullandıgımız tüm platformlarda ayrı ayrı şifre kullanmanız lazım son olarak Klavyede Asci karekter dediğimiz bir karekteri seti var burada kendi sıralamanıza göre seçim yapın

Örnek SHIFT + 5 bastıgınızdan % çıkar veya ALT + 5 bastıgınız ½ çıkar bunun gibi

Platformların yine sizin bileceğiniz şekilde bir kısaltma yapın örnek Facebook için "FB" Twitter için "TW" sonra Asci karekter seti oluşturmak için klavyedeki 1 den 9 a yanında 0 bulunan sette şöyle bir fantazi deneyeceğiz... Kendinize bir aralık belirleyin... örnek 5 ile 9 arası platformlarda kullanacağım ve ALT veya CRTL veya SHIFT veya Mac ise CMD basılı tutun bir sayı seçin... ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor

Örnek Facebook için : h33K21OMR%FB

Örnek Twitter için : h33K21OMR&TW

Örnek Mail Adresiniz için : (Gmail oldugunu varsayıyorum) : h33K21OMR/GM

bu şekilde bir çok platformda ayrı ayrı şifre kullanabilirsiniz, bu algortimanın ne oldugu bir tek siz bileceksiniz, Eğer biri ile paylaşırsanız.

ipin ucu bulan kedi gibi patlatırlar... bu şifreleme türü 256 bittir çözülmesi neredeyse imkansız...

güvenli şifre oluşturma güvenli şifre nasıl oluşturulur güvenli şifre nasıl olmalı

Yorum Yap