Seo ve Reklam Statejisti

Ömer Ulusoy

"Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır."

Google Komutu Her Webmasterın Bilmesi Gereken 10 Temel Komut

Google Komutu Her Webmasterın Bilmesi Gereken 10 Temel Komut 09/09/2020

Dünyanın en kapsamlı arama motoru olan “Google” içinde milyarlarca siteyi barındıran çok büyük bir arşiv. Arattırdığınız şeye bağlı olarak alakasız birçok şeyle karşılaşmanız mümkün olacağı gibi doğru aramayla istediğiniz sonuca ulaşmanız da mümkündür. Bir Webmaster için çok önemli bir yere sahip olan Google’da nasıl daha iyi komutlar vereceğinizi 10 maddede öğrenebilirsiniz.

1-) Araştırdığınız Siteyle Benzer Özellikleri Olan Siteleri Bulmak

Diyelim ki bir haber sitesi açtınız ve sitenize benzer başka siteleri yani rakiplerinizi öğrenmek istiyorsunuz bunun için Google’da arama yaparken kullanacağınız doğru Google komutu  “related:siteadresi.com” olacağını bilmelisiniz.

2-) Sitenize Kimlerin Link Verdiğini Öğrenmek

Web sitelerinde sitenizin linkini kaynak göstermiş veya paylaşmış olan siteleri öğrenmek için yapmanız gereken şey Google komutu için arama motorunda “link:siteadresi.com” şeklinde bir arama gerçekleştirmek. 

3-) Türüne Göre Resim Aramak

Google görsellerde genellikle aratılan şeyler fotoğraftan ibarettir ama diyelim ki esasen aradığınız şey bir “GIF” veya “animasyon “ o zaman izleyeceğiniz yol araçlar sekmesindeki “Tür” bölümünden gerçekte aramış olduğunuz şeyi seçmek.

4-) Herhangi Bir Sitenin Cache Belleğine Sahip Olup Olmadığını Öğrenmek

Yıllardır girdiğiniz bir web sitesi yayından kaldırıldı ve artık onun sadece hatıralarda yaşayacağını düşünüyorsunuz üzülmeyin “cache:siteadi.com” aramasını yaparak kapanmış olan veya yayın hayatına devam eden bir web sitesinin google’ın önbelleğinde var olup olmadığını öğrenebilmeniz mümkün.

5-) Aramayı Zamana Göre Yapmak

Web sitenizin son 1 hafta veya son 2 haftada ne kadar “index” aldığını öğrenmek istiyorsanız Google’da arama yaparken kullanacağınız doğru Google komut: “Araçlar > Herhangi bir zaman” bölümüne girip ihtiyacınız olan filtrelemeyi yapmak.

6-) İki Farklı Aramayı Aynı Anda Yapmak

Türkçe sayfalarda tek bir aramayla daha çok bilgiye ulaşmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken şey Google’da iki farklı bağlacı araya başka bir noktalama işareti vs. kullanmadan yan yana aratmak olabilir.

7-) Anlamından Tam Olarak Emin Olamadığınız Sözcükleri Aramak

Bu zaman zaman hepimizin başına gelen bir durum diyelim bir yerde çok hoşunuza giden bir şarkı dinleme fırsatını buldunuz ama şarkının ismini bilmediğiniz gibi aklınızda kalan sadece birkaç sözcük bu durumda kullanacağınız doğru arama komutu “duyduğunuza emin olduğunuz sözcük veya sözcükler *tam olarak emin olamadığınız başka bir sözcük veya sözcükler* şeklinde arama yapabilirsiniz.

8 -) Spesifik Sözcük Veya Sözcükler Dizisi Aramak

Google’da ayrı ayrı 5-6 kelimeyi aradığınızda Google onu bir bütün olmaktan ziyade tek tek algılayabilir bunun için yapmanız gereken şey aradığınız şeyi “aradığınız şey” olarak aratıp tırnak içine almak.

9-) Sadece Bir Web Sayfasındaki Sonuçları Görmek

Bunun için o sitenin Web sayfasına gidip arama yapmanız da mümkün olabilir ancak bazı sitelerde bu arama butonlarının düzgün çalışmadığını düşünürsek Google’da “Site:Siteadi.com Aranan Kelime” şeklinde yapacağımız bir aramayla doğru sonuca ulaşabiliriz.

10-) Google Komut Sayesinde Dosya Uzantısı Araması Yapmak

Bir kitabın Pdf veya Epub versiyonuna ulaşmak istediğinizi varsayalım bu durumda Google’da “Filetype:PDF” veya “Filetype:EPUB” şeklinde bir arama yapmanız doğru olacaktır. 

Not : Bu komutları birbirine kombine ederek bir çok fantazi edeneyebilirsiniz

google arama komutları arama kısayolları

Yorum Yap